Злети і падіння на фондових ринках випробовують терпіння інвесторів. Але чим довше люди готові чекати, тим більша винагорода.
У 1972 році в експерименті Стенфордського університету під керівництвом психолога Волтера Мішеля дітям пропонували зефір. Якщо вони чекали 15 хвилин, не торкаючись цукерки, вони отримували ще один зефір.

Під час подальших досліджень дослідники виявили, що діти, які довше чекали винагороди, згодом досягли кращих результатів, наприклад, у школі, спортивних заняттях або здоровому харчуванні. Чи можна застосувати ці висновки до успіху дорослої людини в заощадженнях та інвестуванні?
Інвестори бачать лише короткострокові прибутки
Завдяки електронним торговим системам, торговим додаткам і постійної доступності цін і новин фондового ринку сучасні приватні інвестори та інвестори, очевидно, часто зацікавлені лише в короткострокових прибутках і втрачають з поля зору довгострокові прибутки .
Багато інвесторів поводяться як діти, які вибирають швидке задоволення та відмовляються від подвійної винагороди. Згідно зі статистикою, у 2022 році акції були знову продані в середньому через півроку. 33 роки тому, у 1980 році, акціонери тримали свої акції у своїх портфелях близько десяти років.
Для інвесторів терпляче очікування означає не що інше, як повне використання ефекту складних відсотків.
Той, хто інвестує в короткостроковій перспективі, отримає лише невеликий прибуток. Однак, якщо ви заощадите в довгостроковій перспективі, ви заробите багаторазово. У цьому сенсі дослідження психолога Уолтера Мішеля все ще має зерно правди.
Простий розрахунок
Припустімо, ви купуєте акції компанії за 10 000 євро , і через шість місяців ціна акції зросте на 50 відсотків. Якщо ви продасте акції, ви отримаєте прибуток у розмірі 5000 євро (без 25-відсоткового податку на приріст капіталу). Після торгів у вас залишилося 13 750 євро – гроші, які тепер ви можете інвестувати в покупку іншої акції. Ви не знаєте, чи знову різко зросте ціна протягом півроку, чи впаде на 50 відсотків.
Якби ви замість цього інвестували ці 10 000 євро в акції компанії і не чіпали їх протягом десяти років, ви б уже заробили 16 288 євро (за вирахуванням 25-відсоткового податку на приріст капіталу) із прибутковістю акцій, нижчою за середню, у п’ять відсотків на рік. ринку.
З десятивідсотковим річним прибутком це навіть становитиме 25 937 євро наприкінці терміну. Якщо ви щороку збільшували свої початкові інвестиції на 1000 євро з періодом очікування в десять років і 10-відсотковим прибутком, ви могли б заробляти близько 43 500 євро на рік (без податку на приріст капіталу).
Терпінню можна навчитися
Після Стенфордського експерименту 1972 року кілька повторних експериментів спростували прогностичну силу тесту: терпіння дітей відмовитися від першого зефіру на користь більшої винагороди не впливає на майбутню силу волі підлітків чи дорослих.
Думка про те, що можна передбачити, як поводитимуться інвестори в бурхливі часи на фондовому ринку, також є нісенітницею. Такі особисті якості, як дисциплінованість, цілеспрямованість, інтелект і соціальні навички, відіграють таку ж важливу роль, як і фінансова грамотність.
Терпіння — це якість, якій можна навчитися, але це один із найважливіших критеріїв успіху інвестицій.