Протягом більшої частини історії людства чисельність населення планети становила незначну частку того, що воно є сьогодні. За останні кілька століть людство зазнало надзвичайних змін. У 1800 році було один мільярд людей. Сьогодні нас понад 8 мільярдів.
Очікування зростання населення
Але після дуже швидкого зростання населення демографи очікують, що світове населення досягне піку до кінця цього століття (2,100).
На цій сторінці ви знайдете всі дані, діаграми та записи щодо зростання населення у світі. Це включає в себе те, як населення розподіляється по всьому світу, як це змінилося та що демографи очікують у майбутньому.
Де знаходяться люди у світі
Географічні карти показують нам, де розташований суходіл у світі, там і люди. Це означає, що вони не завжди дають нам точну картину того, як змінюються глобальні стандарти життя. Один із способів зрозуміти розподіл людей по всьому світу – це перемалювати карту світу – не на основі території, а відповідно до кількості населення.
Тут опказано як демографічна карта: географічне представлення світу, де розміри країн накреслено не відповідно до розподілу землі, а розподілу людей. Ці дані станом на 2018 рік.
Оскільки на цій карті показано розмір населення, а не територію, ви можете побачити деякі значні відмінності, якщо порівняти її зі стандартною географічною картою, з якою ми найбільше знайомі.
Невеликі країни з високою щільністю населення збільшуються на цій карті порівняно з картами світу, до яких ми звикли – подивіться на Бангладеш, Тайвань чи Нідерланди. Великі країни з невеликим населенням зменшуються в розмірах – зверніть увагу на Канаду, Монголію, Австралію чи Росію.
За останні кілька століть населення світу стрімко зросло
Швидкість глобального зростання населення за останні кілька століть була приголомшливою. Протягом більшої частини історії людства чисельність населення світу була значно меншою за один мільйон.
Ще 12 000 років тому у світі було лише 4 мільйони людей.
На діаграмі показано швидке зростання населення світу з 1700 року.
Мільярдну позначку було подолано лише на початку 1800-х років.
Лише століття тому було 2 мільярди людей.
Відтоді населення планети зросло в чотири рази та становить вісім мільярдів.
На нашій планеті може нормально жити близько 108 мільярдів людей. Це означає, що сьогодні чисельність населення становить 6,5% від загальної кількості людей, які можуть жити на планеті земля.
Це зростання стало результатом покращення умов життя та охорони здоров’я, що знизило рівень смертності, особливо серед дітей, і збільшило тривалість життя.
Зростання населення більше не є таким димонстраційним — воно досягло піку десятиліття тому
Існує поширена помилкова думка, що населення планети зростає в геометричній прогресії. Але це не так.
Незважаючи на те, що світове населення все ще збільшується в абсолютних цифрах, зростання населення досягло свого піку ще десятиліття тому.
На графіку ми бачимо темпи зростання світового населення за рік. Це базується на історичних оцінках ООН і середньому прогнозі до 2100 року.
Глобальне зростання населення досягло піку в 1960-х роках і становило понад 2% на рік. Відтоді ставки знизилися більш ніж удвічі, впавши до менше 1%.
ООН очікує, що ставки продовжать падати до кінця століття. Насправді до кінця століття ООН прогнозує негативне зростання, тобто глобальне населення скорочуватиметься, а не зростатиме.
Глобальне зростання населення в абсолютному вираженні – це кількість народжених мінус кількість смертей – також досягло піку. Ви можете побачити це на інтерактивному графіку.
Світ пройшов «пік дитини»
Ганс Рослінг ввів термін “пікова дитина” для моменту глобальної демографічної історії, коли кількість дітей перестала збільшуватися.
Згідно з даними ООН, світ пройшов «пік дітей», який визначається як кількість дітей у віці до п’яти років.
На діаграмі показано історичні оцінки та прогнози ООН щодо кількості дітей до п’яти років.
За його оцінками, кількість дітей у світі досягла піку в 2017 році. Демографи очікують, що протягом наступних десятиліть відбудеться плато, яке триватиме десятиліття, перш ніж у другій половині століття кількість дітей скоротиться швидше.