ERC20 – це затребуваний стандарт смарт-контрактів для блокчейну Ethereum. Він являє собою зведення певних правил, яким необхідно слідувати в процесі розробки контракту, та відповідає за параметри та емісію майбутнього токена.
Поява цього стандарту дозволила спростити процедуру виробництва нових цифрових валют. Тепер для запуску нового цифрового активу немає потреби створювати окремий блокчейн. Різницю між стандартом та токеном ERC20 неважко визначити. Стандарт – це база, де створюються токени – віртуальний платіжний засіб для транзакцій.
TARO – найперспективніший токен стандарту ERC20
Нещодавно створений майданчик RobotEra – ігровий метавсесвіт, розроблений у жанрі пісочниці, яким сьогодні цікавиться багато хто. Ігрові території та інструменти створені на базі NFT, що тільки підвищує привабливість проекту для гравців: ними можна не лише обмінюватись, а й торгувати.
Велику цікавість потенційних інвесторів викликала новина про те, що своє фінансування та допомогу у розробці стартапу надала компанія LBank Labs. За рахунок такого співробітництва RobotEra отримала можливість випустити власний токен під назвою TARO, який зараз перебуває на стадії пресейлу.
Надійність цієї криптовалюти безперечна, адже вона створена на основі блокчейну Ефіріум. До того ж, це вигідна інвестиція, адже в міру продовження передпродажу ціна монети поступово підвищуватиметься, етап за етапом.
Плюси проекту:
- вигідне вкладення перспективний токен;
- відомий жанр метавсесвіту;
- прозорі та чесні транзакції всередині метавсесвіту.
Що таке токен ERC20?
Вперше ERC-20 виник ще в 2015 році, і з того часу він допомагає у виробництві взаємозамінних монет для додатків або протоколів на базі Ефіріуму. Токени , створені за умовами цього стандарту – базова криптовалюта, випущена за допомогою блокчейну.
Одиницю монети можна з легкістю замінити іншою одиницею такої ж монети, тому що вони мають однакову цінність.
Наприклад, втрата одиниці SAND неважко буде заповнити новою одиницею SAND. Таким чином, вищезгадані токени можна змінювати за принципом 1:1.
Неважливо, якими монетами SAND володіє власник, оскільки їхня вартість завжди відповідатиме решті SAND.
Навіщо потрібен стандарт ERC-20?
ERC – це скорочення від Ethereum Request for Comments – найменування офіційного протоколу для введення пропозицій, спрямованих на оптимізацію мережі Ефіріум. Число 20, у разі – порядковий номер пропозиції.
ВТС став зразком для всіх майбутніх криптовалютних проектів. Якщо є необхідність у випуску віртуальної монети, потрібно створити новий блокчейн. Однак Ethereum зламав цю систему, завдяки smart-контрактам кожен розробник тепер здатний випускати власну віртуальну валюту та наділяти її власними особливостями у межах задуманого проекту.
Але з іншого боку був конфлікт сумісності різноманітних монет, адже у кожної був свій власний «розумний» контракт. Інакше кажучи, щоб крипто-гаманець чи торговий майданчик отримали можливість підтримувати криптовалюту, розробникам багато разів доводилося прописувати новий код.
Кількість монет зростала в геометричній прогресії, і підтримка такої кількості в якийсь момент стала надто проблематичною. Щоб усунути цей недолік і було випущено універсальний протокол.
Поява Ethereum ERC20 допомогла суттєво полегшити виробництво цифрових валют у межах однієї мережі. Цей стандарт разом із smart-контрактами зміг стати узагальненим варіантом для розробки та монетизації програм, які задіяють блокчейн. За рахунок чого Ethereum став першим у криптовалютному світі блокчейн-майданчиком.
Допоміжні параметри токенів ERC20
Примітно, що у токенах формату ERC20 є можливість встановити кілька допоміжних параметрів, серед них:
- Name – найменування створюваної монети.
- Symbol – картинка, яка стане візиткою нової криптовалюти.
- Decimals – чисельність знаків після коми (стандартно їх 8).
Якщо розробник бажає створити власну цифрову валюту, яка буде корисна криптовалютному ринку, тоді доведеться ретельно вивчити всі деталі, тому що існує ризик уразливості монети, який може виникнути лише через єдину помилку в написаному коді.
Окрім іншого, шахраї зможуть без клопоту красти кошти у власників токена.
Найчастіше токени створюються насамперед для того, щоб залучити інвестиції для проекту. Залежно від цілей проекту, розробники задають цифровій валюті різноманітних завдань:
- безпека – надання власникам права брати участь у розвитку стартапу, голосувати тощо;
- індивідуальність – надання власнику частки від прибутку, приватних привілеїв чи доступу до спеціальним привілейованим услугам;
- корисність – доступ до ексклюзивних речей чи функціоналу платформи.
Чим відрізняються токени ERC20 від інших?
На сьогоднішньому криптовалютному ринку є велика кількість цифрових валют. Але тільки невелика їхня частина веде роботу відповідно до універсального стандарту. Тому, розібравшись із тим, що таке ERC-20, трейдери можуть запитати себе – в чому ж різниця між ним та іншими токенами?
Ключова відмінність полягає в тому, що всі стандартизовані монети прив’язані до мережі Ефіріум. Крім того, ця криптовалюта застосовує конкретний формат адрес, а їхнє відправлення відбувається за допомогою Ethereum-операцій, адже у всіх них узагальнений код.
Не можна не відзначити, що всі монети ERC20 не можна вважати повноцінно самостійними, адже в їх основі один блокчейн, і на його потужність токени і покладаються в процесі своєї роботи.
Криптовалюти мають такі особливості:
- їх можна майнути;
- не стають бонусними пропозиціями;
- емітентом може стати кожен майнер.
Токени ERC20:
- стають бонусами для товарів;
- не мають окремого блокчейну;
- керують «розумними» контрактами;
- емітентами виступають розробники.
ТОП гаманців, які підходять для роботи з ERC20
До цього переліку варто придивитися тим, хто шукає відповідний гаманець ERC-20. Сюди включені найпопулярніші криптовалютні гаманці цього сегменту.
Сучасний світ цифрових фінансів пропонує багато електронних гаманців для зберігання віртуальних засобів. У матеріалі запропоновано кілька найзручніших цифрових гаманців, які підходять для роботи з монетами стандарту ERC-20:
- Atomic wallet;
- Metamask;
- MyEtherWallet;
- Trezor;
- Trust Wallet.
Давайте розглянемо кожен із них докладніше.
Atomic wallet
Це кросплатформовий децентралізований гаманець, здатний підтримувати близько 300 валют. Особливим плюсом можна вважати вмонтований миттєвий обмінник із можливістю отримання кешбеку. Є версії як для мобільних, так і для комп’ютерних пристроїв. Техпідтримка швидко реагує запити. Цікаво, що гаманець має власну однойменну монету – Atomic Wallet Token, її стейкінг приносить власнику додатковий прибуток.
Metamask
Криптовалютний гаманець , що надає доступ до всіх DeFi-додатків (наприклад, торгових або NFT-платформ). До будь-якого dApps підключення фіксується за лічені секунди. Фахівці радять встановлювати браузерний варіант, тому що в мобільній версії ще занадто багато недоліків. За промовчанням вказана мережа Ефіріум, але доступні і кілька інших на вибір, перемикання між ними відбувається миттєво. Гаманець ERC20 Metamask локалізований російською мовою.
MyEtherWallet
Браузерний гаманець розроблений спеціально для монет на основі блокчейну Ефіріум. Затребуваний, завдяки відсутності обов’язкової установки та простої експлуатації.
Це відмінний вибір для трейдерів-новачків, які бояться зробити помилку, заплутавшись у складному інтерфейсі. Гаманець підтримує NFT, децентралізовані додатки та стейблкоїни. Особистий ключ не надсилається до мережі ERC-20, а зберігається на клієнтському пристрої. Є сумісність з такими гаманцями апаратного типу, як Ledger та Trezor.
Trezor
Апаратний гаманець, що призначається для холодного зберігання засобів. Це означає, що немає потреби тримати його постійно підключеним до пристрою. Поки він не підключений, зловмисники не зможуть дістатися криптовалюти.
Є можливість здійснювати безпечні транзакції, навіть якщо комп’ютер буде заражено вірусом. Підтримує близько 1,5 тис. монет, а також сумісний із багатьма «гарячими» гаманцями.
Trust Wallet
Гаманець для мобільних пристроїв з офіційною підтримкою криптовалютної біржі Binance доступна інтеграція з платформою Binance DEX. Віртуальний гаманець підтримує співпрацю з DeFi-додатками та стейкінг деяких криптовалют.
Є свій браузер для роботи з децентралізованими програмами. При цьому всі ключі зберігаються на пристрої користувача. Як і у випадку з Atomic wallet, гаманець може запропонувати клієнту однойменний токен нативний.
Переваги токенів ERC-20
Трейдери, які вже встигли вивчити токени ERC-20, знають, що ці монети набули своєї популярності не просто так. Вони мають велику кількість переваг, серед яких такі:
- Затребуваність. Сьогодні і сам стандарт ERC-20, і його криптовалюта користуються попитом на багатьох торгових майданчиках. Це відбувається здебільшого завдяки універсальності протоколу, який здатний адаптуватися для різних обмінних операцій.
- Гнучкість налаштувань. Розробники мають можливість підключити такі функції, наприклад, як автоматичне поповнення ЕТН для майбутніх операцій, заморожування і розморожування монети і багато чого ще.
- Низький рівень шахрайства. Усі криптовалютні операції мають бути схвалені перед проведенням. Загальна кількість монет спрощує процедуру перевірки та гарантує відсутність дублікатів в обороті.
- Планування розробки. Стандарт ERC-20 надає творцям конкретний план дій, який дозволить працювати без серйозних зусиль.Простота у використанні. Із монетами стандарту ERC-20 легко працювати. Smart-контракти в даному випадку прописуються цифровою мовою Solidity, яка нагадує JavaScript. Крім іншого, творці мають можливість кодувати контракти за допомогою мови Vyper, яка схожа з Python.
- Стандартизація монет. Ефіріум надає особливості монет, які включають також правила взаємодії з іншими криптовалютами та правила придбання. За допомогою ERC користувачі мають можливість переводити токени в гаманець і одразу розпочинати торгівлю.
- Ступінь ліквідності. Якщо проекти, що базуються на блокчейні Ethereum, виявляють активність, це приваблює більше клієнтів у мережу. Крім того, з появою ERC-20 значно простіше обмінювати монети.
ERC-20 здатний заслужити статус найзатребуванішого стандарту серед розробників у всьому світі, але є в нього і деякі мінуси.
Недоліки токенів ERC20
Незважаючи на всі перераховані вище переваги, монети, створені за стандартом ERC20, не можна назвати ідеальними. Є в них і негативні сторони, які не можна забувати з уваги:
- Великі комісійні нарахування. Монети повністю покладаються на блокчейн Ethereum, тому в ході кожної криптовалютної операції стягується комісія ERC20, і вона стає більшою в той момент, коли ступінь активності на блокчейні підвищується.
Необоротність операцій. Якщо користувач надіслав монети не туди, транзакцію не можна скасувати. Це ж можна сказати і про криптовалюту, вкрадену хакерами, яскравим прикладом можна назвати злом DAO. - Нестійкість. Нещодавно в оновленні ЕТН 2.0 блокчейн Ethereum змінив спосіб консенсусу з системи PoW на PoS. Хоча Ефіріум має на меті вирішити проблеми масштабованості, це займе велику кількість часу, протягом якого система ризикує стати нестійкою. Крім іншого, окремі монети можуть бути видалені в ході застосування як оплата smart-контрактів.
- Низька швидкість операцій. Пересилання та виведення коштів здійснюються за допомогою блокчейна, якщо мережа ERC20 зазнає великого навантаження, всі операції уповільнюються. На даний момент проводиться розробка спеціального вирішення цієї проблеми, але до завершення робіт ще далеко.
- Помилки під час передачі. На цьому блокчейні існує два типи рахунків. Перший – зовнішній (ЕОА), що контролюється закритими ключами. Другий – контрактний, який належить контрактному коду. Пересилання монет з одного рахунку ЕОА не викликає клопоту. Але відправка на контрактний рахунок все ще завершується помилками, що призводять до неминучих втрат коштів.
- Надто низький поріг входу. На думку критиків, кожен охочий може створити криптовалюту, навіть не маючи конкретних цілей. За підсумком ця «лазівка» може бути використана для організації пресейлів токенів-одноденок та розробки монет, пов’язаних з проектами, що не становлять реальної цінності.
Більшість рішень спрямовано на те, щоб усунути ці проблеми, але на це потрібен час.
Поки мінуси, особливо ті, в яких можуть бути замішані шахраї, не будуть усунені, інвестори повинні брати їх до уваги під час оцінки того чи іншого токену ERC-20.
Які існують альтернативи стандарту ERC20?
Крім ERC-20, не можна не згадати й інших стандартів ERC. У них є схожі риси, але кожен має свої цілі:
- ERC-223. Створено для скасування шахрайських транзакцій у «розумних» контрактах ERC20. Повідомляє клієнтів про скасування операції щоразу, коли виявляється, що переказ проводився без безпосередньої участі клієнта. Але сплачені комісійні нарахування повернути не вдасться. Крім того, стандарт сумісний із дуже обмеженою кількістю гаманців.
- ERC-721. Токени цього стандарту незамінні. Таким чином, кожен токен сам по собі є унікальним та рідкісним, що визначає його цінність. На вартість впливають і деталі. Наприклад, існують колекції NFT, представлені в певній кількості. Токени такого стандарту попереджають виникнення підробок та вселяють більше довіри потенційним інвесторам.
- ERC-777. Позиціонується як нова версія ERC20. Має схожі на цей стандарт особливості, але відрізняється тим, що пропонує можливість створювати та спалювати токени, а також прискорювати транзакції.
Ключові опоненти та аналоги ERC20
Не зайвим буде згадати і про кілька інших стандартів, які можуть скласти повноцінну конкуренцію стандарту ERC20.
- Cardano. Блокчейн, написаний мовою Haskell, має підвищену стійкість до помилок. Розробляється як прогресивний децентралізований майданчик «розумних» контрактів із найсучаснішим набором функцій. Оборот мережі часто перевищує Ефіріум. Відомо, що створюється спеціальний «міст» для переведення токенів ERC20 у Cardano. У майбутньому це може створити проблему для Ethereum як відтоку клієнтів.
- ВЕР20. Це стандарт монет мережі Binance Smart Chain. Має вигідні відмінності від блокчейну Ефіріум у вигляді прискорених торгових операцій та невеликих комісійних нарахувань. Має велику екосистему, яка включає також різні DeFi-проекти. 7 із 10 нових клієнтів децентралізованих додатків зупиняють свій вибір на Binance Smart Chain із монетами BEP20.
- TRC20 . Належить до проекту Tron, який спочатку був створений на базі Ethereum, проте пізніше він перебрався на власний окремий блокчейн. У ході передпродаж для нового децентралізованого майданчика вдалося зібрати близько $70 млн. Примітно, що smart-контракти та монети за стандартом TRC20, створені в Tron, мають абсолютну сумісність з Ефіріумом. Також варто згадати криптовалюту Tether ERC20 – монету проекту Tron, створену на базі Ethereum. Блокчейн Tron має кращу масштабованість і пропонує вигідніші комісії. Деякі експерти припускають, що ця мережа у найближчій перспективі займе лідерську позицію в сегменті dApps.
Як отримувати та відправляти токени ERC20?
Клієнти можуть проводити транзакції монет ERC-20 за допомогою будь-якого електронного гаманця, який підтримує відповідні активи. Усі операції знімають додаткові суми як комісій. Тому завжди слід тримати в гаманці кілька ЕТН, адже якщо його буде недостатньо, транзакцію провести не вийде.
Монету Ефіріум легко купити часто доступні навіть обмінні операції в багатьох криптовалютних гаманцях. Для придбання можна використовувати будь-яку іншу криптовалюту. Щоб отримати ЕТН, необхідно вказати лише публічну адресу, що починається на 0х.
Щоб захиститися від непоправних помилок, експерти радять копіювати адресу ERC20, а не вводити її вручну, інакше кошти будуть безповоротно втрачені.
Комісії за пересилання монет підвищуються, якщо клієнт відправляє їх на адресу smart-контракту. Це відбувається з тієї причини, що подібні транзакції складніші у виконанні.
Які ризики застосування токенів ERC20?
Всі монети стандарту ERC-20 є, по суті, «розумними» контрактами, але це не означає, що вони не позбавлені ризиків.
Наприклад, заборонено вносити в такий контракт будь-які правки після того, як він був ініційований організаторами попереднього продажу. І тут не можна виключати наявність помилок, які можуть закінчитися втратою фінансів.
У той же час сам стандарт не дає жодних гарантій, що створена криптовалюта виявиться корисною і набуде популярності. Вже сьогодні створення віртуальних монет стало майже повсякденною справою. У результаті учасники криптовалютного ринку опиняються перед вибором із сотень практично однакових цифрових валют.
Що можна сказати про перспективи ERC20?
Навіть з урахуванням усіх негативних моментів, розробники все ще використовують стандарт ERC-20 найчастіше. Аналітики впевнені, що його популярність не згасне щонайменше найближчі кілька років, особливо з урахуванням просування «материнським» блокчейном.
Щороку учасники криптовалютного ринку чують оголошення про появу чергового «вбивці Ethereum», але насправді ще жоден із проектів, якому присуджувався такий статус, не виправдав очікувань.
Наприклад, ВЕР20 зміг стати конкурентом у сегменті DeFi , проте зайняти лідерську позицію заважає глобальна централізація мережі. Якщо ж говорити про інших згаданих опонентів, вони ще недостатньо сильні, щоб стати гідними супротивниками.
На завершення
Без сумніву, кожен токен ERC20 суттєво вплинув на сферу цифрових валют. Окрім іншого, вони підвищують інтерес суспільства до віртуальних активів та їх затребуваність.
Монети можна випускати без зв’язків із творцями торгових майданчиків, але це можливо лише за повноцінного дотримання всіх умов стандарту – тільки так можна спростити процедуру, зменшити ризики та викликати довіру клієнтів.
Що є криптовалютний гаманець ERC-20?
Це особлива програма з підтримкою монет стандарту ERC-20, для їх зберігання та проведення криптовалютних операцій будь-який гаманець, що підтримує мережу Ethereum.
Яка різниця між ERC-20 та TRC-20?
ERC-20 – це універсальний стандарт для криптовалют, що випускаються на базі блокчейну Ефіріум. У свою чергу, TRC-20 – це стандарт для монет, створених на основі блокчейну Tron, найбільш відомий токен такого стандарту – Tether (USDT).
Криптовалюта USTD ERC20 що це?
USDT ERC20 – це віртуальна валюта, випущена компанією Tether на блокчейні Ethereum. Монету створено з повним дотриманням умов, встановлених стандартом.