Кожна компанія стикається спочатку з проблемою завоювання клієнтів, а потім з та утримання їх довіри. І це стосується не тільки сфери підприємств для інтернет-магазинів або готелів. У комунікації з корпоративними клієнтами також необхідні правильні заходи для підвищення лояльності клієнтів і збільшення продажів. Правильна стратегія маркетингу електронною поштою є одним з найбільш перспективних заходів інформування та комунікація з клієнтами.
Визначення: що таке маркетингова стратегія електронною поштою?
Стратегія електронної пошти – це всеосяжний план, якого ви дотримуєтеся, розсилаючи інформаційні повідомлення клієнтам. Для цього визначаються цілі та цільові групи, а також важливі аналізи та параметри успіху розсилання листів. На основі цього створюється унікальний контент для всіх листувань. Ефективність тих чи інших стратегій регулярно оцінюється, щоб перевірити, чи відповідає зміст електронного листа цільовій групі та чи сприяє досягненню мети. Створення стратегії розсилання електронної пошти є повторюваним процесом, тому зміст інформаційного повідомлення постійно оптимізується з огляду на інтереси цільової аудиторії.
Розробити стратегію електронного маркетингу
Малі та середні компанії, дуже неохоче розсилають інформаційні листи. Проте вони знають що маркетинг електронною поштою має ряд переваг, особливо в порівнянні з іншими маркетинговими каналами комунікації з аудиторією.
На відміну від соціальних мереж, тут виготовлення інформаційного листа з подальшим верстанням шаблону займає багато часу та потребує креативу. Візьмемо до прикладу курси SEO, які можна прорекламувати за допомогою електронного листування. Завдяки більш розширеній аналітиці стає більш зрозумілішим, наскільки ефективною була розсилка.
Однак не можна сказати що соціальні мережі програють у спілкуванні з клієнтом, там зараз також розробляють розширену аналітику. Пам’ятайте одне, за допомогою електронного листа ви не тільки досягаєте майже кожного одержувача безпосередньо та без проміжного алгоритму, але також можете розраховувати на вищі показники кліків, оскільки росилка цінна тим що робиться масово.
То чому більшість компаній ігнорують маркетинг електронною поштою? Часто це відбувається просто тому, що немає ініціативи чи ідей для розсилки, чи то плану, для яких можна постійно або з періодичністю надсилати електронні листи. Хоча і всі знають що було б добре використовувати листування, щоб охопити клієнтів на найрізноманітніші теми:
- Інформуйте клієнтів про нові продукти у вашому інтернет-магазині;
- Вкажіть майбутню подію та залучіть до участі заповнивши форму;
- Зверніть увагу на новий некомерційний проєкт;
- Надішліть примітку про свою останню публікацію в блозі;
Припустимо, ви керівник невеликої приватної школи по вивченню іноземних мов. За допомогою електронних листів ви зможете вітати нових клієнтів кожного особисто, який містить всю важливу інформацію для них. Або можете повідомляти ваших учасників, коли почнуться нові курси чи коли нові викладачі приєднуються до вашої команди. Також можна посилатися на спеціальні правила у зв’язку з канікулами або рекламувати спеціальні курси!
Стратегію електронного маркетингу повинні розробляти не тільки професіонали. Навіть новачки виграють від плану маркетингу електронною поштою, оскільки він полегшує роботу в довгостроковій перспективі: свята більше не є спонтанним сюрпризом, і ви також добре підготовлені до подій. Стратегія розсилання електронних листів дозволяє вам легше стежити за всім вмістом і подіями, а також планувати їх заздалегідь
Слово стратегія спочатку звучить досить гучно, ба навіть трохи лякає. Але не хвилюйтеся, стратегія розсилання електронних листів для вашого маркетингу не повинна бути готова за одну ніч. Це нормально, і навіть необхідно щоб постійно вдосконалювався зміст, оскільки події змінюється, а також потреби ваших одержувачів. Головне, щоб ви почали з перших кроків для створення власної стратегії email маркетингу:
Визначення основних цілей: так ви відкриваєте шлях до своєї стратегії електронно листування
Ніхто не займається електронним маркетингом заради нього самого. Інтернет-магазини націлені на збільшення продажів, блогери – на більше переглядів, а організатори – на повну залу для рекламованих заходів.
Ви також можете визначити головні цілі, яких хочете досягти за допомогою своїх електронних листів. Для цього підведіть підсумки:
- Як у вас справи з розсилкою? Які теми висвітлювали та як часто їх надсилали?
- Які показники відкривання листів у вас та скільки кліків по посиланнях у них? Виходячи з цього, вам буде легше встановлювати цілі для покращення.
Наприклад, ви можете визначити:
- Який відсоток відкривання листів ви хочете, щоб ваш % збільшився в майбутньому;
- Як часто ви надсилаєте інформаційні бюлетені з новинами;
- Якої цілі продажів ви хочете досягти за допомогою своєї стратегії маркетингу електронною поштою;
- Ви хочете заохотити наявних клієнтів купувати більше;
- Щоб інформаційні бюлетені рекламували ваші канали в соціальних мережах.
У наведеному вище прикладі школи ключовою особливістю стратегії електронного маркетингу буде швидке заповнення нових курсів учасниками та уникнення простоїв.
Ви ще не розсилали масово жодних електронних кампаній? Тоді ви, ймовірно, вже маєте уявлення про те, куди ви хочете рухатися зі своєю стратегією електронної пошти. Залежно від того, для чого ви надсилаєте листи, ви визначаєте, які цілі підходять вашій компанії, і відповідно розробляєте маршрути електронної пошти. Визначте, чи хочете ви стимулювати продажі за допомогою електронних листів або зосередитися на лояльності клієнтів і відповідно керуйте вмістом своїх розсилок.
Проведіть аналіз цільової аудиторії
Звичайний електронний лист має середній рівень відкриття близько 20%. З персоналізованими темами це вже колосальні 42%, тож більш ніж вдвічі більше відкритих місць! Якщо власне ім’я в темі так сильно приваблює одержувача, наскільки високою має бути ефективність вмісту, орієнтованого на цільову групу, у ваших інформаційних бюлетенях?
Принцип один для всіх не особливо ефективний у маркетингу електронних листів. Краще вибрати менш привабливий, але інформативний вміст, який насправді цікавить вашу цільову групу, а ніж відправити супер пропозицію тільки сьогодні та тільки зараз. Щоб досягти цього, спочатку потрібен аналіз цільової групи.
Але де можна знайти інформацію про своїх користувачів? Існують різні джерела інформації, які можуть бути корисними для визначення вашої цільової групи. Не знати всю інформацію про власних користувачів на початку не є осудом; Збір даних займає час і включає в себе перебір різноманітних джерел даних, таких як:
- Google Analytics;
- Звітування в інструменті розсилки;
- купівельна поведінка;
- Теги та поля даних: стать, вік, місце проживання, інтереси;
- Тести, наприклад, АВ-тести тем або вмісту;
- Відгук служби підтримки клієнтів;
- Дослідження ринку, наприклад опитування в Інтернеті або проживання в пішохідній зоні;
- Підписники в соцмережах: за ким стежать, чим займаються у вільний час;
- Усі контактні точки, які у вас є з вашими клієнтами.
Як бачите, джерела дуже різні та надають різну інформацію для різних цільових груп. Хтось, хто підписався на ваш канал в Instagram, можливо, ніколи не купував у вас нічого. Відвідувачі вебсайту можуть залишати сліди в Google Analytics, якщо вони ще не взаємодіяли з вашим листом.
Можливо, ви навіть збирали інші дані. Наш зразок приватної школи досі записує ім’я, адресу та контактні дані клієнтів та рівень знань нових учнів за допомогою ручки та паперу. До цих реєстраційних форм на уроки також можна додати підписку на інформаційне листування електронною поштою, яку студент також може вам надати при реєстрації, якщо зацікавлений. У цьому випадку дані одержувача необхідно заповнити вручну до вашого списку клієнтів.
Саме тут сегментація вступає в гру в маркетингу електронної пошти. Використовуйте сегменти та теги, щоб розділити весь список одержувачів на групи одержувачів, аби потім доставляти електронні листи лише зацікавленій аудиторії. З часом ви будете збирати все більше і більше знань, які зможете використовувати спеціально для своєї стратегії розсилки. Наприклад, SEO спеціаліст хотів би рекламувати курси SEO для початківців, та тих хто хоче професійно розвивати особисті інтернет-сторінки.
Інші приклади сегментації аудиторії:
- Розділіть на покупців і не покупців
- Поділ на інтереси, наприклад, різні категорії
- Поділ на чоловіків і жінок, наприклад, у магазинах моди чи косметики.
Або давайте згадаймо про нашу школу: учень, який бере уроки у вашій школі на додаток до навчання, щоб потім стати професійним перекладачем, потребує інших уроків, ніж мати, яка відводить одну годину вільного часу, щоб компенсувати щоденну роботу та сімейне життя хотіли б мати уроки для себе.
Додаткова порада: На основі всієї інформації отримайте уявлення про людей, на яких ви хочете орієнтуватися. Таким чином загальні цільові групи стають відчутними персонами. У маркетингу так називають вигаданих людей, які виступають за вашу цільову групу і допомагають вам мати обличчя перед усім, що повідомляється. Як приклад, ви можете поглянути на персон у туристичній індустрії з різною поведінкою в подорожах: хтось неодружений і любить пригодницькі подорожі зовсім інакше, ніж той, хто любить бронювати пакетні тури зі своєю сім’єю.
Ці приклади показують, що залежно від персони вміст вашого інформаційного бюлетеня також має виглядати по-різному, щоб забезпечити цілеспрямований підхід.
Створіть концепцію контент маркетингу
Тепер ви визначили свої цільові групи і, можливо, створили персони. Як уже зазначалося, це важливо для надсилання відповідного вмісту відповідно до різних інтересів ваших одержувачів.
Тож якщо ви знаєте, яка інформація цікавить вашу цільову аудиторію, ви можете використовувати ці знання для створення контенту для свого плану маркетингу електронною поштою.
Для цього спершу перевірте наступні пункти, щоб отримати огляд усього вмісту, який ви можете використовувати електронною поштою:
Чи існують повторювані події, які мають відношення до вашої компанії? Наприклад, Різдво, Великдень, День Святого Валентина – це випадки для інтернет-магазинів. Однак це стосується не всіх компаній, які спілкуються за допомогою електронних листів.
Чи є якісь події, на які б ви хотіли звернути увагу? Особливо в секторі торгові є гарна нагода для особистого контакту з клієнтами. Однак такі події також можуть включати запуск продуктів, про які ви хочете оголосити.
Чи є події в життєвому циклі ваших одержувачів, які ви можете охопити за допомогою автоматичних розсилок? Ви можете зареєструватися на інформаційний бюлетень або повторно активувати після тривалого періоду бездіяльності за допомогою простого автоматизму з інформаційними бюлетенями, не турбуючись про їх надсилання вручну.
Які проблеми чи побажання є у ваших цільових груп, які ви можете висвітлити за допомогою відповідних інформаційних бюлетенів? Наприклад, якщо ви пропонуєте програмне забезпечення, яке вимагає пояснень, інші поради щодо використання програми можуть зацікавити одержувача, залежно від його рівня знань.
Студентські роботи на замовлення по доступній ціні. Замовляйте чи перевіряйте себе. Можлива послуга вичитування чи редагування.
Який зміст листів підходить для вашої аудиторії
Можливо, одна і та ж подія буде цікавою для різних цільових груп, але з різним змістом? Як тільки ви починаєте створювати маркетинговий план електронної пошти та створювати орієнтовані на цільову групу концепції для маршрутів розсилки, початкова відсутність спілкування вже не помітна.
Додаткова порада! Плануючи весь зміст електронного листування, бо ви може швидко заплутатися. Тому створіть свій план маркетингу електронною поштою у гугл таблицях, яка дає вам огляд усього вмісту. Або це може бути таблиця Excel, у якій ви ведете всі листи з відповідними показниками. Але є також інструменти управління проектами, такі як Trello чи Zoho, за допомогою яких ви можете стежити за всіма запланованими інформаційними бюлетенями та розподіляти обов’язки між різними членами команди. Як вирішуватимете, залежить тільки від вас – важливо лише зробити план розсилки видимим!
Приклад: Ось як може виглядати розклад розсилки електронної пошти на літні канікули в нашій прикладній школі. В якості перехідної програми на скасовані уроки учням пропонуються безкоштовні курси на різні теми. Якщо вони забронювали місце на курсі, сторонні особи також можуть забронювати місце на курсі, але це буде платно. Наприкінці літніх канікул ми знову нагадаємо, що звичайні заняття знову розпочнуться.
Визначте графік листування – як часто ви будете надсилати листи?
Як часто вашій компанії є сенс розсилати листи, вирішувати тільки вам. Для журналу з актуальною тематикою щоденна розсилка може добре підходити, але інтернет-магазин буде досить дратувати. Ви можете легко перевірити частоту ваших розсилок і побачити, як поводиться аудиторія при відкритті ваших листів. І не звинувачуйте себе, якщо ваша компанія не має можливості розсилати інформаційний бюлетень щотижня чи навіть щодня. Головне, що ви тільки починаєте – відправити розсилку один раз в місяць краще, ніж ніколи!
Завдяки автоматизації електронної пошти ви також можете легко спланувати прості маршрути автоматизації заздалегідь і налаштувати їх так, щоб ваші електронні листи надсилалися автоматично в певних випадках. Це корисно, наприклад, для:
- Вітальні листи відразу після реєстрації на розсилку;
- Розсилки на честь дня народження;
- Підтвердження покупки з новинками;
- Нагадування електронним листом після тривалої відсутності клієнта.
Ці автовідповідачі підходять майже для всіх компаній і охоплюють багато випадків спілкування. Автоматичні розсилки також пропонують перевагу, що ви можете підтримувати лояльність клієнтів і навіть збільшити продажі, не витрачаючи багато для цього. Все, що вам потрібно, це план маркетингу електронної пошти, на основі якого налаштовуються та реалізуються відповідні електронні листи автовідповідача.
Поставте цілі, яких ви хочете досягти за допомогою кожного листа
Хочете повідомити одержувачів про нові статті блогу, події чи новинки в магазині? Чи йдеться про залучення нових клієнтів за допомогою нового маршруту електронної пошти чи поглиблення відносин із наявними клієнтами? Подібно до того, як вся ваша стратегія електронного маркетингу має одну загальну мету, кожен електронний лист має мету, яку ви визначаєте перед її створенням. Тема, зміст і заклик до дії повністю ґрунтуватися на поставленій цілі:
- Купуйте продукт прямо зараз!
- Зареєструйтесь тут на наступний семінар!
- Завантажте документ безкоштовно!
Для початку краще зосередитися на одному ключовому повідомленні для кожного інформаційного бюлетеня. Це дозволяє особливо легко структурувати вміст розсилки відповідно до попередньо визначеної мети, не відволікаючись від неї. У зразку плану розсилки для фіктивної музичної школи ви можете побачити повідомлення кожного окремого інформаційного бюлетеня; Йдеться про виділення місць на курси влітку, щоб якомога більше курсів мали повну потужність.Спілкування на “ти” чи на “ви”?
Одержувачі відкривають інформаційні бюлетені лише тому, що очікують додаткової цінності для себе. Тому при написанні інформаційного бюлетеня завжди пам’ятайте про цільову групу. Клієнтів не цікавить ваше спілкування (ми, я), особливо якщо ви хочете використовувати його для збільшення продажів. Тож якщо ви пишете «наш продукт може робити всі ці чудові речі», щоб продати його, це не є перевагою для одержувача. Натомість ви можете покладатися на спілкування на «Ви». Це робить іншу людину в центрі уваги ваших заяв, тобто: «Ви можете задовольнити свої потреби та бажання за допомогою цього продукту». Тут одержувач може виявити для себе додаткову цінність і буде більш схильний до покупки.
Електронний лист із зразкової школи влітку передає учням таке повідомлення: «Навіть якщо на літні канікули ваші звичайні заняття скасовано, без іноземної мови в інтернеті вам все одно не обійтися! Ви можете безкоштовно взяти участь у літніх курсах, де ви навіть можете познайомитися з новими методами вивчення чи інструментами!». Це приємна додаткова перевага для студеучня, чи не так?
Оцініть показники електронного маркетингу
Тепер настав час: ви визначили вміст для цільової групи, написали інформаційний бюлетень і розіслали його в різні сегменти. Чи працює ваша маркетингова стратегія електронною поштою, тепер можна побачити з ключових показників у звітах інформаційних бюлетенів. Найважливіші ключові показники ефективності маркетингу електронного листування включають:
- Відкриття листів;
- Рейтинг кліків;
- Тарифний план сервісу розсилки;
- % продажу чи надання послуги;
Середня швидкість відкриття зазвичай становить близько 20%, але вона може сильно відрізнятися в залежності від галузі та електронної пошти. Ваш власний маркетинг інформаційних бюлетенів все ще пропонує вам найкращий орієнтир. Якими були показники відкриття ваших розсилок до цього часу, і чи покращилися вони з поточним відправленням?
Високий коефіцієнт відкриття та кліків є бажаним, оскільки вони вказують на те, що ваші теми та вміст листа вразили вашу цільову групу. Чи залишають бажати кращого цифри поточного бюлетеня? Низький коефіцієнт відкриття та кліків, а також високий рівень відмови від підписки вказують на те, що вміст інформаційного бюлетеня більше не актуальний, і тому його слід відкоригувати. Наприклад, пропозиція безкоштовних літніх курсів від школи могла б стати хорошим відкриттям листів, з низьким рейтингом кліків, пропозиція курсів, можливо, була неправильно обрана тематично.
Ви також можете провести A/B-тестування двох різних тем або вмісту один з одним і побачити, що збільшує ймовірність клацання ваших одержувачів. Коефіцієнт конверсії також буде цікавий для інтернет-магазинів – він показує, чи були згенеровані продажі за допомогою розсилки. Навпаки, ви хочете, щоб рівень відмови від підписки був якомога нижчим.
Загалом, девіз: до звіту – після звіту. Тому що ви можете використовувати все, що ключові цифри говорять вам про успіх вашої стратегії електронного маркетингу для подальшої обробки майбутнього контенту. Таким чином, ваша маркетингова стратегія електронної пошти постійно вдосконалюється та постійно адаптується до потреб вашої цільової групи.
Висновок: так ви крок за кроком розробите успішну стратегію електронного маркетингу!
Електронне листування – це дешевий канал інформування та навіть спілкування, через який ви можете зв’язатися зі своїми клієнтами. Використовуйте його розумно! При правильному використанні ваші електронні листи не тільки підвищать лояльність клієнтів до ваших одержувачів, але й підвищать продажі – з мінімальним бюджетом.
Ваш короткий контрольний список для створення стратегії розсилки:
- Чи визначена основна мета маркетингової стратегії?
- Чи були проаналізовані цільові групи та створені персони?
- Контент, складений на основі інтересів цільових груп і відповідних випадків?
- Чи заплановано графік розсилки?
- Чи доступний для команди план розсилки?
- Чи визначені цілі окремих розсилок?
- Чи використовується звітність, як основа для вдосконалення стратегії?